Lokale blandt vinderne af DM i Skills 2018

Møbelpolstrer Ida Sofie Jensen
Foto: Per Daugaard
Møbelpolstrer Ida Sofie Jensen
Uddannelse:

Møbelpolstrer Ida Sofie Jensen kastede sig om halsen på statsminister Lars Løkke Rasmussen, da hun kom op på scenen som vinder af DM i Skills 2018.

Hun var en af de glade vindere i de 42 konkurrencer, der fandt deres afgørelse lørdag i MCH Herning efter tre hårde arbejdsdage. 48.000 tilskuere kom forbi og så på, mens mere end 300 af de dygtigste unge fra erhvervsuddannelserne knoklede for et Danmarksmesterskab.

Her er hele vinderlisten: 

Alubygger: Tobias Hougaard Christensen, Horsens (Aludan Facader A/S, Hedensted) EUC Nordvestsjælland.

Anlægsgartner: Jesper Frederiksen, Otterup (E. Stein Frandsen Anlægsgartnerfirma Aps. Odense) og Peter Levin, Horsens (Svend Erik Lind A/S, Horsens), begge Jordbrugets Uddannelsescenter Aarhus.

Anlægsstruktør: Jesper Helding Knoldsborg Andersen, Faaborg (Korinth Entreprenørfirma A/S, Faaborg) og Anders Konggaard Dyrhøj, Odense (Munck Forsyningsledninger A/S, Odense), begge AMU Fyn.

Autolakerer: Stefan Fjellerad, Hjørring (Sundsholmens Autolakering ApS, Nørresundby) College 360.

Automatiktekniker: Frederik Damgaard Pedersen, Nørresundby  (Damgaard-Automatik A/S, Aabybro), TECHCOLLEGE.

Bager: Lasse Nørup Bentsen, Herning (Skolegades Bageri, Herning) Uddannelsescenter Holstebro.

Blomsterdekoratør: Sarah Ydse Prehn Hansen, Sindahl (Mimosa Blomster – Vinkrogen, Hirtshals) Handelsfagskolen.

Brolægger: Jesper Viking Hansen, Ølsted (P.P. Brolægning A/S, Roskilde) og Nichlas Carl Skaarup Drewsen, Ringsted (Kaj Bøje Pedersen A/S, Ringsted) begge NEXT Uddannelse København.

Bygningsmaler: Nadja Lykke Andersen, Esbjerg  (TJ Malerfirma/v Torben Jensen, Esbjerg) Rybners Teknisk Skole.

Bygningssnedker: Justian Raahauge, Glostrup (Exponent A/S, Glostrup) Roskilde Tekniske Skole.

Bygningsstruktør: Line Biltoft Jepsen, Esbjerg (TC Beton A/S, Vejen) og Mathias Kjærgaard Jørgensen, Aabenraa (Chr. Johannesen A/S, Røde Kro) begge AMU Vest.

Detailhandel: Charlotte Halberg Paulsen og Mille Glerup Christensen, begge fra Aalborg og Aalborg Handelsskole.

Elektriker: Nikolaj Sinding Nielsen, Søborg (Elfirmaet PHL, Søborg) TEC.

Ernæringsassistent: Amalie Søndergaard-Pedersen, Graasten (Mad og Måltider, Aabenraa Kommune) EUC Syd.

Flisemurer: Samuel Birk Axelsen, Aalborg (Lund & Staun A/S, Svenstrup J) TECHCOLLEGE.

Frisør: Laura Lykke Jensen, Hillerød (Hairstylist Lykke Jensen, Gilleleje) NEXT Uddannelse København.

Glarmester: Ali Hussam El Mohamad, Holbæk (Glarmestre Snoer & Sønner A/S, København NV) EUC Nordvestsjælland.

Gourmetslagter: Pernille Løvig Nielsen, Aalborg (Slagteren og kokken i Gistrup) TECHCOLLEGE.

Grafisk tekniker: Mads Dyrberg Bundgaard, Aalborg (Polyprint, Hedensted ) TECHCOLLEGE.

Gulvlægger: Anders Philip Gadegaard Aagaard, Ejby (BT Gulve Middelfart A/S) Mercantec.

Industritekniker: Casper Rasmussen, Kjellerup (KVM Industrimaskiner A/S, Kjellerup) Mercantec.

Karrosseritekniker: Niklas Jensen, Aalborg (Pedersen & Nielsen Aalborg) College 360.

Klejnsmed: Svend Borup Christophersen, Mariager (Skanda A/S, Mariager) Tradium.

Kok: Lasse Zacho Andersen, Slagelse (Støvlet Katrines Hus, Sorø) ZBC.

Konditor: Caroline Amalie Flyvenring Andersen, Charlottenlund (Kurhotel Skodsborg) ZBC.

Kosmetiker: Mathilde Ravnhøj, Odense. SDE.

Maskinsnedker: Christian Lemmermand, Odder (Aksel Kjersgaard A/S, Odder) Skive College.

Mediegrafiker: Benjamin Aa Nygaard, Viby J (Mindmill Denmark A/S, Viby J) Aarhus Tech.

Murer: Kenneth Mølgaard Ebbesen, Spjald (Murerfirmaet Glenn Østergaard, Spjald) Herningsholm Erhvervsskole.

Møbelpolstrer: Ida Sofie Jensen, Odder (Nicolai Bisgaard Møbelpolstrer, Odder) Skive College.

Møbelsnedker: Esben Kellemann Thomsen, Nørresundby (Brdr. Poulsen, Pandrup) EUC Nord.

Personvognsmekaniker: Lasse Poul Juulsgaard Karlsen, Lemvig (Lemvig Autoteknik A/S) Mercantec.

Receptionist: Nicoline Rohmann Håkansson, Aalborg (Comwell Aarhus) TECHCOLLEGE.

Smørrebrød og catering: Anna Schomburg Hansen, Aalborg (Slagteren og kokken i Gistrup) TECHCOLLEGE.

Social- og sundhedsassistent: Ida Kaalund, Lemvig (Hospitalsenheden Vest), og Louise Nyby Lisberg, Aulum (Herning Kommune) Social- og Sundhedsskolen, Herning.

Tagdækker: Lasse Langhave Meisner, Hadsten (BM Tagdækning Aps, Hadsten) Learnmark Horsens.

Teknisk Isolatør: Patrick Jørgen Nielsen, Roskilde (Persolit A/S, Rødovre) EUC Nordvestsjælland.

Tjener: Christina Ahlstrøm Pedersen, Juelsminde (Hotel Juelsminde Strand) College 360.

Tækkemand: Christian Alexander Ditlefsen, Kolding (Tækkefirmaet Evald Knudsen og Søn Aps, Egtved) Den Jydske Haandværkerskole.

Tømrer: Mathias Jensen, Herning (Tømrerfirmaet Lj Montage Aps., Ikast) Herningsholm Erhvervsskole.

Urmager: Cecilia Brinch Kristensen, Vejen (Kipp Ure og Smykker, Vejen) ZBC.

VVS-energispecialist: Martin Grambo Krongaard, Aabenraa (Fredslund VVS, Aabenraa) EUC Syd.

Gå til forsiden: www.skive-her.dk Oprettet af: Skive-her.dk, mail@skive-her.dk


Annonce:
Annonce på Skive-Her, god online markedsføring
Følg Skive-Her på Facebook

Vis flere
Mest læste nyheder de sidste 24 timer:
16. maj 2019, 11:00
Fra torsdag den 23. maj til lørdag den 25. maj afholder Roslev byfest. Det bliver tre dage fyldt med aktiviteter for hele familien.
22. maj 2019, 09:00
1970’erne var uden tvivl et af de kulturelt vildeste årtier i nyere tid, og det kan ikke fejres nok.
10. maj 2019, 11:30
Midt- og Vestjyllands Politi efterlyser ejeren til et kontantbeløb, som gemte sig i en sæk med genbrugstøj hos Blå Kors i Skive.
13. maj 2019, 09:00
Fredag den 17. maj, klokken 15.00, afholdes der koncert i Durup Anlæg.

Find virksomhed
Søg her
Worm Photo Fotograf Skive
Tip redaktionen med nyheder, navnenyt, arrangementer mv.: redaktion@skive-her.dk
Dynamic-it webudvikling og onlinemarkedsføring
Annonce på Skive-Her, god online markedsføring